November 21, 2012

Viewing apartamentowca „Złota 44”

Konstrukcja budynku Orco Property Group, projektu Daniela Libeskinda ma 192 metrów wysokości. Apartamentowiec przyjmie pierwszych mieszkańców w 2013 roku.

godzina: 9:50

Dnia 21 listopada cała grupa zebrała się już równo o godzinie 9:50 pod nowo budowanym wieżowcem Złota 44. Tego dnia temperatura nie przekraczała 10 st. Celsjusza. Wiatr był umiarkowany, prawie niezauważalny u podstawy budynku. Grupa studentów wybrała się na viewing najczęściej opisywanego w mediach powstającego wieżowca w Warszawie. Warto zauważyć, że jest to również najwyższy oraz najbardziej ekskluzywny apartamentowiec w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jako jedni z niewielu, można by rzec „wybrani”, mieliśmy możliwość zobaczyć jak powstaje oraz jest wykańczany jeden z najbardziej oczekiwanych obiektów wysokościowych w samym centrum Warszawy. Cały kompleks mieści się oczywiście przy ulicy Złota 44.

godzina: 10:05

Po wypełnieniu krótkich formalności, w tym założeniu kasków oraz koszulek odblaskowych w celu zapewnia najwyższych standardów bezpieczeństwa przeszliśmy na przedmiotowy obiekt. Przechodząc przez konstrukcje budowlane wzniesione na placu budowy znaleźliśmy się we właściwym budynku. Na parterze oczekiwaliśmy na windę około 10 minut. Szybów windowych było 6 jednak ze względu na duży ruch na obiekcie trzeba było odstać swoje. Na obiekcie pracuje codziennie 400 osób, szacuje się jednak, że ta liczba wzrośnie do około 800 pracowników w okresie wykończeniowym danych apartamentów. Jedyną rzeczą, która nas zdziwiła było to, że w samej windzie zamiast elektronicznego programatora znajdowało się ponad 52 osobnych przycisków.

Cały viewing był podzielony na kilka etapów, podczas każdego z nich dowiadywaliśmy się różnych faktów, statystyk oraz ciekawostek dotyczących budynku oraz całego procesu jego budowy. Do najważniejszych rzeczy, które zobaczyliśmy należały:

Wjazd na samą górę apartamentowca – piętro 52. Jest to obecnie najwyższe piętro użytkowe (w tym przypadku - mieszkalne) w całej Warszawie. Widok z tej perspektywy jest oszałamiający. Rondo I, Warsaw Financial Center, czy InterContinental górujące nad Warszawą – teraz widoczne są z góry i wydają się stosunkowo niskie. Byliśmy około 10 pięter wyżej niż taras widokowy PKiN, jedynie jego iglica zakrywała horyzont. Na tym piętrze trwały końcowe prace nad najwyższą, końcową częścią „żagla”.

Piętro 45 – po zejściu schodami znaleźliśmy się na poziomie, gdzie aktualnie montowana jest elewacja budynku. Jest to pierwsza tego typu elewacja w Polsce. Wszystkie komponenty potrzebne do jej budowy oraz konstrukcji zostały wyprodukowane w Polsce. Poszczególne elementy elewacji układa się jak klocki lego, cała struktura elewacji jest połączona z elementami konstrukcyjnymi budynku specjalnymi zawiasami usytuowanymi na każdym piętrze.

Piętro 44 – Poziom niżej zwiedziliśmy piętro, które było już w całości pokryte elewacją. Ustał ciągły wiatr wiejący na wyższych kondygnacjach. Tutaj trwały już prace związane z budową ścian działowych. Ciekawostką jest to, że w żadnym apartamencie układ okien nie będzie taki sam, co jest związane z uzyskaniem pozornego nieładu we wzorze elewacji.

Piętro „rozrywkowe” – zjeżdżając windą dostaliśmy się na 8 piętro Złotej 44, gdzie znajdować się będzie część rekreacyjna wieżowca. W budowie oraz w planach na tym piętrze jest basen, sauna, restauracja, sala kinowa na 30 osób, miejsce spotkań/przyjęć oraz specjalna, zamknięta przestrzeń przewidziana na spotkania biznesowe, tak aby przyszli mieszkańcy Złotej 44 nie musieli zapraszać kontrahentów na górę do swoich prywatnych apartamentów.

Innowacyjnym rozwiązaniem w apartamentowcu będzie centralny system zarządzania budynkiem, do którego podpięty będzie każdy lokator. Wszyscy użytkownicy będą mieli do dyspozycji dotykowe ekrany, przy pomocy których będzie możliwe zamówienie taksówki, lotu czy obiadu jedynym kliknięciem. Informacje wysyłane za pomocą dotykowych ekranów będą bezpośrednio przesyłane do concierge’a, który zamówi dla nas odpowiednią usługę.

Otoczenie budynku – założeniem architekta oraz grupy Orco jest to, aby przestrzeń wokół budynku żyła „życiem miasta”, była trwale związana z lokalną społecznością. Wokół apartamentowca planowane są tereny zielone oraz bulwar, gdzie ludzie będą mogli się spotykać oraz spędzać czas wolny. Na parterze obiektu znajdą się również lokale usługowe. Złota 44 musi wpisać się w tkankę urbanistyczną Warszawy oraz być integralną jej częścią. Według architekta budynek jest ukończony tylko wtedy, gdy mieszkają w nim docelowi lokatorzy, kiedy zaczyna żyć własnym życiem i współgra z najbliższym otoczeniem.

„Szklany Żagiel” będzie miał 251 mieszkań. Powierzchnia najmniejszych z nich wynosi 60 m2. Największe apartamenty będą usytuowane na najwyższych piętrach (penthouse). Warto podkreślić, że mieszkania nie są sprzedawane inwestorom, jedynie indywidualnym klientom, aby budynek miał swój własny „klimat”. Cena kupna apartamentów waha się od 28 000 zł/m2 do 42 000 zł/m2. Jeśli chodzi o średni koszt czynszu – odpowiada on 20 zł/m2.

Tak jak zostało nam to objaśnione – do tej pory nie zostały rozpoczęte żadne kampanie marketingowe. Złota 44 jest reklamą samą dla siebie. Niewątpliwie budynek na stałe wpisze się w warszawski skyline. Obok PKiN, czy Starego Miasta będzie umieszczany na wszystkich pocztówkach z Warszawy. Złota 44 nie obawia się również żadnej konkurencji, ponieważ tak jak usłyszeliśmy – wysoki standard oraz innowacyjne rozwiązania stawiają budynek poza jakimkolwiek porównaniem z innym obiektem w Polsce, w tym budowanym około 200 metrów dalej – apartamentowcem „Cosmopolitan” przy Placu Grzybowskim.

„Żagiel” Libeskind’a będzie próbą pokazania, że miasto wkracza na nową ścieżkę rozwoju po jego destrukcji podczas II Wojny Światowej i późniejszej przebudowy oraz komunistycznemu oszpeceniu przez Rosjan. Złota 44 nie będzie kontrastować, lecz współgrać z Pałacem Kultury i Nauki – takie właśnie było zamierzenie samego architekta polskiego pochodzenia – Daniela Libeskind’a.

Zdjęcia z naszego viewing’u apartamentowca Złota 44 znajdziecie tutaj.

Karol Kaczmarek

 

Zobacz też stronę główną projektu: Viewingi