February 26, 2010

Viewing Osiedla Bluszczańska II

Żywo zainteresowani tematyką nieruchomościami mieszkaniowych członkowie koła dnia 26 lutego 2010 r. odwiedzili osiedle zlokalizowane na ul. Bluszczańskiej na dolnym Mokotowie w Warszawie. Osiedle Bluszczańska etap II jest nową, wielorodzinną, 5-kondygnacyjną zabudową mieszkaniową. Członkowie koła spotkali się z trzema pracownikami Międzyzakładowej Pracowniczej Spółdzielni Budowlano – Mieszkaniowej „SAM-81”. Spółdzielnia jest jednocześnie wykonawcą i stroną reprezentującą inwestora na budowie. Powstała w 1981 r. i początkowo koncentrowała się na pozyskiwaniu gruntu pod budownictwo. Jednakże w ciągu 30 lat swojego istnienia bardzo rozszerzyła swoją działalność. Na dzień dzisiejszy do głównego zakresu jej działań można zaliczyć pozyskanie gruntu pod budowę, znalezienie nabywców na zakup mieszkania wraz z miejscami parkingowymi, przeprowadzenie fazy projektowej w której spółdzielnia dokładnie tworzy i ocenia swój projekt inwestycyjny. Ostatnimi etapami inwestycji mieszkaniowych jest wdrożenie w życie fazy realizacji oraz zakończenie inwestycji fazą eksploatacji w której spółdzielnia pełni aktywną rolę administratora budynków.

W czasie godzinnej wizyty mieliśmy okazję wejścia do środka kompleksu mieszkaniowego, obejrzenia pięter oraz garażu na Osiedlu Bluszczańska IIa i IIb czyli najnowszej inwestycji Spółdzielni. Mieszkania z założenia oddane są właścicielom w stanie surowym- deweloperskim. Powiedziano nam, że są do odbioru ale jeszcze nie do zamieszkania ponieważ decyzja na użytkowanie zapadnie dopiero za 3 miesiące. Jednak do tego czasu mieszkańcy mogą zaczynać prace wykończeniowe tak aby po oddaniu budynku przez spółdzielnie można się było wprowadzić do w pełni wykończonego i wyposażonego mieszkania.

Warunkiem posiadania lokalu w inwestycjach przeprowadzanych przez Spółdzielnią SAM-81 jest wpłacenie wkładu budowlanego. Na osiedlu Bluszczańska wkład początkowy musiał wynosić 50 % wartości mieszkania. Następne zaliczki w wysokości 30 % i 20% były sukcesywnie pobierane wraz z dalszymi postępami na budowie. Wartość mieszkania przy inwestycjach spółdzielczych jest wartością odtworzeniową. Oznacza to że Spółdzielnia nie ma prawa dodawania marży do ceny mieszkań ponieważ także nie może dążyć do uzyskiwania korzyści majątkowych takich jak zysk z przeprowadzonej inwestycji. W rezultacie, ceny mieszkań są zwykle niższe niż ceny mieszkań budowanych przez spółki deweloperskie. Przykładowo ceny mieszkań na osiedlu Bluszczańska oscylują w kwotach 6000-7000 zł brutto za m2. Mankamentem zakupu mieszkań w Spółdzielni jest gotowość wpłaty zaliczek przez przyszłych właścicieli lokali na poczet budowy mieszkań z dużym wyprzedzeniem liczącym 2-3 lata. Klient decyduje się na zakup mieszkania nie widząc efektów prac budowlanych czyli kupuje tzw. dziurę w ziemi. Mimo to, wg pracowników spółdzielni SAM-81 zainteresowanie ich projektami mieszkaniowymi jest zadowalające. Pokazują to między innymi ich zakończone inwestycje np. zespół mieszkalno-usługowy KWITNĄCE OSIEDLE w Markach, przy ulicy Małachowskiego oraz ul. Osiedle Kabacki Dukt przy ul. KEN 15 naprzeciwko Tesco na Kabatach.

W imieniu wszystkich uczestników viewing’u dziękujemy Joasi Sakowskiej za jego zaplanowanie i organizację.

Julia Sawińska

 

Zobacz też stronę główną projektu: Viewingi