March 1, 2010

Relacja z wizyty Pani Agnieszki Olszewskiej z Narodowego Centrum Sportu

Przyznanie Polsce organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 znacznie przyspieszyło decyzję o budowie w Warszawie nowoczesnej, godnej XXI wieku głównej areny piłkarskich zmagań tej imprezy. W niecce dawnego Stadionu X-lecia powstanie najnowocześniejsza w kraju i jedna z najlepszych w tej części świata budowla tego typu, w pełni zasługująca na miano Stadionu Narodowego. Nowoczesna, monumentalna architektura, wysoka funkcjonalność wspomagana nowoczesną techniką, wygoda oraz bezpieczeństwo widzów i gości, a także łatwy dojazd (4 km od Centrum) to tylko najważniejsze z cech realizowanego na naszych oczach projektu.

Stadion Narodowy to jedna z najważniejszych kreacji firmy JSK Architekci, pod kierownictwem Zbigniewa Pszczulnego oraz Mariusza Rutza. Bryła budowli stanowi żelbetowy pierścień o kilku kondygnacjach i elewacji w polskich barwach narodowych. Najważniejsza wartość określająca projekt to 55 tys. - tyle miejsc przewidziano dla kibiców na trybunach. Warto zauważyć, że oprócz imprez sportowych stadion będzie pełnił również funkcje komercyjne. Wszystko za sprawą 9 kondygnacji obsługiwanych przez 40 wind i kilkanaście biegów ruchomych schodów. Mieszczą się tam pomieszczenia biurowe i handlowe (9800 m2), bogato wyposażone pomieszczenia konferencyjne (4000 m2) oraz nowoczesny fitness club (2500 m2).

Od strony Wisły przewidziano miejsce na restaurację, a w dalszej przyszłości wybudowanie kładki dla odwiedzających, którzy będą mogli dotrzeć do stadionu pieszo od strony centrum miasta. Nasze zainteresowanie wzbudziła też kaplica ekumeniczna, która mieści się w podziemiach budowli. Przewiduje się tam organizację ślubów dla piłkarzy i kibiców. O nowoczesności projektu przesądzają w dalszej kolejności m.in. takie nowinki techniczne, jak płyta boiska z naturalną, ogrzewaną i nawadnianą murawą, przykrytą składanym dachem.

Koszt budowy oszacowano na 1,5 mld PLN i jest to kwota mniejsza od tej, którą przyjęto na etapie projektowania. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę przewidywany roczny dochód po otwarciu stadionu, m.in. z wynajmu powierzchni komercyjnych - ok. 10 mln PLN, inwestycja zwróci się za... 150 lat!!!

Pozostaje nam zatem myśleć o Stadionie Narodowym nie w kategoriach opłacalności, ale od strony funkcji kulturowych, tak jak to miało miejsce w starożytności, kiedy stadiony stanowiły oś społeczną ówczesnych cywilizacji.

 

Zobacz też stronę główną projektu: Spotkania Koła